TTF indekso dujų kaina pasiekė beveik 27 EUR/ MWh, Vokietijos elektros energijos kaina siekia 70 EUR/ MWh, o taršos leidimų kainos („carbon price”) vis muša naujus rekordus ir viršija 55 EUR/t. Kas gi vyksta? Pateikiame jums pagrindines priežastis:
Ištuštintos dujų saugyklos
Vasaros sezonas prasidėjo su itin mažais gamtinių dujų kiekiais saugyklose. Itin šaltas oras, užsitęsęs iki vėlyvo pavasario, sukėlė didesnį šildymo poreikį ir atsargų saugyklose sumažėjimą iki 30% visos galimos talpos, ko nematėme nuo 2018 metų. Palyginimui, praėjusiais metais panašiu metu saugyklos buvo užpildytos 60% galimos talpos, o penkerių metų vidurkis yra 40%. Šitas veiksnys išliks vienas pagrindinių aukštų kainų variklių iki kol saugyklos nebus pripildytos iki tokio lygio, kuris rinkos dalyviams atrodys pakankamas 2021 metų žiemos sezonui pradėti.
Rekordinės taršos leidimų kainos
Dar vienas itin svarbių veiksnių, darančių didelę įtaką pakilusioms dujų kainoms – tai taršos leidimų kainos (t.y. „carbon prices“). Taršos leidimų kainos šių metų gegužę pakilo į rekordines aukštumas perlipdamos 55 EUR/t ribą, kai praėjusių metų kovą tesiekė 16 EUR/t.
Taršos leidimų kainos daro didelę įtaką dujų kainoms, nes joms kylant anglimi kūrenamos jėgainės tampa mažiau konkurencingos palyginus su dujų turbinomis, ir tai sukelia perėjimą prie dujų, augina dujų paklausą ir skatina kainų didėjimą.
Taršos leidimų kainų kilimas yra siejamas kaip tiesioginė reakcija į Europos Sąjungos politiką smarkiai mažinti išmetamų teršalų kiekį iki neutralaus lygio iki 2050 metų. Taigi, yra numanoma, kad kainos turėtų išlaikyti pakankamai aukštą lygį ir toliau.
Tiekimo apribojimai
Tiekimas iš dviejų didžiausių Europos dujų per vamzdyną tiekėjų, Rusijos ir Norvegijos, nedidėja kylant kainoms. Tai kelia dar didesnį teigiamą spaudimą kainoms.
Norvegijos atveju, sumažėjusį tiekimą lemia dideli gamybos remonto/techninės priežiūros darbai 2021 metų antrąjį ketvirtį. Tuo tarpu Rusijos atveju, srautai per Ukrainą yra sumažėję nuo įsigaliojusio tranzito susitarimo, bei srautų sprendimams iš Rusijos galimai įtaką daro ir politiniai niuansai dėl Nordstream 2, norint užtikrinti jo paleidimą. Gamtinių dujų išgavimas smarkiai mažėja ir Nyderlanduose, kur vienas didelių natūralaus gamtinių dujų laukų Groningen turėtų būti uždarytas iki 2022 metų vidurio.
Azijos paklausa
Europai taip pat svarbi yra ir SGD paklausa Azijos rinkose, nes tai smarkiai lemia SGD tiekimo į Europą lankstumą. Šiais metais stebimas spartus Azijos ekonomikos atsigavimas, ypač Kinijoje, kuris lemia ir padidėjusią paklausą gamtinėms dujoms.
Yra nemažai prognozių, kad vasarą ši paklausa dar stipriau išaugs. O ir paskutiniu metu Azijos SGD importas padidėjo 3,5 proc., kai Europos sumažėjo 4 proc. Vien Kinijos SGD paklausa išaugo per 13,5 proc., kai 2019 metais paklausa buvo išaugusi tik 6 proc.
Taigi, dėl visų šių veiksnių, TTF indekso kainų kreivė atrodo neįprastai – vietoje sezoniškai žemesnių vasaros kainų kolkas TTF ateities sandorių kreivė laikosi aukštai. Pradedant didėti dujų injekcijoms į saugyklas ir pašiltėjus orams, tikėtina, kad kainos šiek tiek mažės, bet stipri Azijos rinka bei aukštos taršos leidimų kainos darys spaudimą kainoms kilti į viršų.